Svetom s nami

Je to tu, konečne sme sa dočkali tak dlho plánovaného dňa(29.4.2018). Slnko už dávno zapadlo, balíme posledné veci a v chladom sychravom počasí sa snažíme rezervovať taxík cez mobil. Na poslednú chvíľu nás pár taxikárov zamietlo. Ale predsa nás tu nenechajú, pomysleli sme si a skúšali šťastie ďalej. Hurá jeden taxík už prichádza, rýchlo ťaháme preplnené kufre k nemu. Šofér bol veľmi milý, poprial nám veľa šťastia a ospravedlnil sa aj za ďalších taxikárov, vraj to je pre nich nevýhodne a nemajú parkovacie miesto na letisku.

Po krátkom prestupe v bývalom hlavnom meste Nového Zélandu Auckland, nás už čakal priamy let. Našou prvou destináciou na ceste okolo sveta bol ostov O’ahu tretí najväčší ostrov Havaja.

Prvé pocity po príchode na Havaj

Prišli sme do hlavného mesta Honolulu, najskôr sme si vyzdvihli rezervované auto. Aj napriek tomu že bolo zamračené, lúče slnka prenikali až k nám a bolo príjemné letné počasie. Všade navôkol bolo veľa zelene a štebot vtáčikov nás sprevádzal počas celej dovolenky. Naša prvá cesta viedla k dočasnému ubytovaniu. Hneď na prvý pohlaď nás zaujalo príjemné prostredie, pekný veľký dom aj dobré susedské vzťahy.

V záhrade domu sa nachádzal veľký mangový strom a vonkajšia sprcha z palmových listov. Domáci boli veľmi milí a dokonca nám odporučili aj niekoľko výletných miest.

Po zoznámení sa a prehliadke domu sme sa vybrali do mesta. Vynikajúci balanc prírody a luxusu sme našli v nákupnom centre. Zašli sme aj do baru, odkiaľ bol priamy výhľad na sopku a pláž. V takejto pohodovej atmosfére sme si vychutnávali večeru a miešané nápoje. Pomaly sa začalo stmievať. Náš deň sme zakončili prechádzkou po najznámejšej pláži Havaja, Waikiki.

Kávová a ananásová plantáž

Ďalší deň bol ako stvorený na výlet a tak sme toho využili.
Ostrov O’ahu sa dá autom prejsť už za jeden deň a tak aj keď sme nemali veľa času, stihli sme navštíviť pár zaujímavých miest. Už po pol hodine šoférovania z mesta Honolulu sme sa dostali na kávovú plantáž- Green World Coffee Farm. Táto plantáž bola založená v roku 2013 a na 7 ároch pôdy tu vyrastá viac ako 3000 kávových stromov s plodmi odrody arabika. Vôňa čerstvo praženej kávy nás zaviedla do útulného obchodíku kde na nás čakala ochutnávka kávy a čaju. Ešte sme vyskúšali špeciálne chladené nápoje a po prechádzke kávovými plantážami sme pokračovali ďalej.

Netrvalo ani 5 minút a dostali sme sa na ďalšiu plantáž. Tentokrát to bola ananásová plantáž patriaca najznámejšej potravinovej spoločnosti. Spoločnosť Dole je najväčším producentom ovocia a zeleniny vo svete. Firma bola založená v roku 1950, ale jej začiatky siahajú až do roku 1851. Plantáž ponúka rôzne možnosti trávenia voľného času, ako prechádzku záhradami, prehliadku plantáže vo vláčiku či prednášku o správnom nakrájaní a podávaní ananásu. Taktiež sa tu nachádza kaviareň a suvenírový obchod. Zaujala nás prechádzka záhradami, rôznofarebnosť ako aj vôňa čerstvého ovocia a kvetov nenechali naše zmysly ani na chvíľu oddýchnuť.

Nechali sme sa unášať dokonalosťou prírody, ktorá nás sprevádzala po celý čas nášho výletu.

Domáci nám odporučili koralovú pláž na šnorchlovanie – Turtle bay a dokonca nám požičali aj výstroj tak sme sa rozhodli, že to po prvý krát vyskúšame. Ja som poriadne nevedela zadržať dych pod vodou ale napriek tomu sa mi po etapách podarilo vidieť prekrásne koraly a farebné rybky. Zaplávala som si a čakala som Paťka na pláži. V tom som počula výkrik nevedela som čo sa deje, myslela som si že sa nejaké dieťa zľaklo. Bol to Paťko, rýchlo plával na pláž a vydesený dobehol za mnou. Pýtam sa, “ čo sa stalo“ ? „Videl som korytnačku, plávala tak blízko pri mne“ Moja vážna tvár sa razom zmenila a začala som sa neovládateľne smiať. Paťko sa mi snažil objasniť situáciu a ukázal mi približnú veľkosť korytnačky. Podľa jeho slov bola naozaj veľká a ja by som sa určite takisto zľakla ,ale trošku som ho podpichovala až do konca výletu. 🙂

Na pláži nám dokonca robil spoločnosť aj spiaci tuleň. Len sme si museli dávať pozor, aby sa nezobudil a nenarazil na nás v mori. To by mohlo byť nepríjemne.

Slnko, more, príroda … ach Havaaaj

Oslavy a tradičné tance

Mali sme šťastie, bol sviatok a v meste sa konali oslavy. Každý rok, vždy prvého mája od skorého rána až do večera a niekedy aj nasledujúci deň sa v Havaji konajú celoštátne oslavy. Každý havajský ostrov má vlastný druh lei- je to veniec z kvetov, prezentovaný pri príchode alebo odchode ako symbol lásky. Tu vek ani pohlavie nezohrávalo žiadnu úlohu, všetci boli vítaní na parkete aj mimo neho. Bolo krásne vidieť inú kultúru aj symboly Havaja.
Zabávali sme sa do neskorého večera.

Preslávený prístav Pearl Harbour

Ďalší deň skoro ráno sme si naplánovali výlet do Pearl Harbour. Pearl Harbour je známy ako lagúnový prístav s perlovou vodou. Vyrástla tu námorná základňa Spojených štátov amerických. Všetko sa ale zmenilo dňa 7.12.1941, skoro ráno o trištvrte na sedem. Japonské námorníctvo zaútočilo na Pearl Harbour. Počas toho, ako sme sa prechádzali po múzeu a čakali na premietanie filmu, sme započuli sirény, bombardovanie a hluk. Bolo trištvrte na sedem a takto si tu každý deň pripomínajú obete tejto tragédie. Mali sme až zimomriavky, všetko vyzeralo tak realisticky a zmocnil sa nás pocit, akoby sme tento deň prežívali s nimi. Začalo sa premietanie filmu ktorý nám priblížil históriu. Potom sme nastúpili na loď, sprevádzali nás námorníci až k USS Arizona Memorial. Tento pamätník je postavený na potopenej bojovej lodi a je odpočinkom pre 1102 z 1117 námorníkov a mariňákov, ktorí neprežili tento útok. Ale mŕtvych bolo oveľa viac a táto udalosť nezmenila iba Spojené štáty americké, ale celý svet.

Život námorníkov nám priblížila aj torpédová loď. Dostali sme slúchatka a postupne ako sme prechádzali loďou nám rozprávali fakty aj zaujímavosti.

Po tomto emotívnom zážitku sme navštívili budhistický kláštor. Tento kláštor víta všetkých ľudí- bez ohľadu na ich vierovyznanie. Kláštor sa nachádza v horách, obklopuje ho krásna príroda a aj napriek veľkému množstvu turistov stále ponúka priestor pre relax či meditáciu. Veľkou zaujímavosťou je trojtonový mosadzný zvonec pochádzajúci z Indie a o pôvode sa hovorí, že má viac ako 900 rokov. Zvuk zvonu má vyčistiť myseľ zlých duchov a pokušenie. Taktiež sa hovorí, že ten kto zazvoní týmto zvonom bude mať šťastie, požehnanie a dlhý život. Pred vstupom sme si na tento zvon zazvonili vyzuli sme si topánky a dnu sme si zapálili vonné sviečky.

Byodo-In Temple (Budhistický kláštor)

Navštívili sme aj 5 najstarší chrám na svete. Chrám cirkvi Ježiša Krista svätých posledných dní. Známi sú aj ako mormoni. Doteraz neviem, čo to presne znamená, ale chrám bol krásny.

Bye bye Hawaii .

Po pár dňoch strávených na Havaji sa nám tento ostrov vryl do pamäte, ale naša cesta pokračovala  ďalej vo Phoenixe.

Komentáre

 1. Avatar používateľa Thom

  Thom

  30 máj 2019, 9:56 pm

  Wow! Vyzera to tam neskutočne . Hned by som sa išiel sem pozriet. 🤩

  Odpovedaj
  • Avatar používateľa Pavli

   Pavli

   31 máj 2019, 5:39 pm

   Havaj je prekrásny, verím že sa ti ho podarí navštíviť no a keď tam budeš pokojne mi napíš ak by si niečo potreboval. 🙂

   Odpovedaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *